BLOG

Jak zacząć robić stronę internetową dla swojej firmy – wybrać agencję, czy freelancera?

Strona internetowa jest fundamentem budowania widoczności i rozpoznawalności firmy w Internecie. Badania polskiego rynku pokazują, że ponad 70% małych i średnich działalności gospodarczych posiada własną witrynę w sieci. Jednak samo stworzenie strony www wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz rozeznania w środowisku sieciowym. Jak zacząć robić stronę internetową? Jak zrobić stronę internetową, która przełoży się na zwiększenie obrotów firmy? Zapraszamy do artykułu, który wprowadzi cię w tajniki webmasteringu.  

Jak stworzyć własną stronę internetową? 

Sposób oraz forma utworzenia strony internetowej powinna być uzależniona od naszych możliwości. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu i umiejętnością tworzenia witryn internetowych wówczas możemy pokusić się o działanie na własną rękę. Praktyka pokazuje jednak, że takie działanie często opatrzone jest masą błędów technicznych oraz funkcjonalnych. Natomiast wizualne generatory stron wiążą się z koniecznością dokonywania cyklicznych płatności, które w długoterminowej perspektywie są kompletnie nieopłacalne

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego podmiotu, który doskonale wie, jak stworzyć stronę internetową zgodną ze współczesnymi standardami. Pozostaje kwestia wyboru pomiędzy profesjonalną agencją a freelancerem, dla których tworzenie stron www jest codziennością. 

Jak utworzyć stronę internetową – współpraca z agencją

Zamiast zastanawiać się nad tym, jak zacząć robić stronę internetową, możesz podpisać umowę z agencją. To rozwiązanie niesie za sobą masę korzyści. Agencje posiadają bogate portfolio, które prezentuje ich możliwości. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nie kupisz przysłowiowego kota w worku. Co więcej, każda profesjonalna agencja reklamowa posiada kilku(nasto)osobowe zespoły. Dzięki temu, za warstwę graficzną odpowiadają wyspecjalizowani graficy, natomiast za kwestie czysto techniczne – webmasterzy. Takie podejście zapewnia wysoką jakość świadczonych usług

Agencja = jasne warunki współpracy i terminowość 

Kolejną zaletą współpracy z agencją jest możliwość skorzystania z ich wiedzy i doświadczeń. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić stronę internetową, by przyciągała ona klientów, to możesz liczyć na fachową pomoc i porady specjalistów. Każdej agencji zależy na dobrych opiniach i terminowym wywiązywaniu się z umowy, czego niestety nie można powiedzieć o freelancerach. Niektóre agencje oferują także dodatkowe usługi, takie jak pozycjonowanie lokalne Chojnice. Tym samym strona już od samych podstaw jest tworzona z myślą o osiągnieciu wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Współpraca z profesjonalistami zaoszczędzi Ci dodatkowych dywagacji nad tym, jak zacząć robić stronę internetową. 

Jak stworzyć stronę internetową – ryzyko działań z freelancerem

Internet wypełniony jest ofertami freelancerów, którzy proponują utworzenie strony internetowej w niskiej cenie. Niestety niska cena bardzo często oznacza bardzo niską jakość i bazowanie na powielonym schemacie skopiowanym z innych stron. Niektórzy freelancerzy żerują na osobach i firmach, które nie wiedzą, jak stworzyć stronę internetową. Przez to pozwalają sobie na półśrodki, kopiowanie treści utworzonych przez inne firmy, czy chociażby błędy natury technicznej. Jeżeli zależy ci na dobrym imieniu twojej firmy, to nie możesz sobie na to pozwolić. Pozwolić możesz sobie natomiast na kampanie reklamowe Chojnice, czyli skuteczną formę reklamy w sieci.

Jak zacząć robić stronę internetową – weryfikacja freelancera

Nie można uznać, że każdy freelancer jest oszustem i naciągaczem. Wśród freelancerów znajdują się profesjonalni webmasterzy, którym zwyczajnie odpowiada praca na własną rękę. By zweryfikować freelancera powinieneś: 

 • poprosić o nadesłanie adresów utworzonych stron internetowych; 
 • sprawdzić formę prowadzonej działalności i możliwość wystawienia faktury;
 • poszukać prawdziwych opinii klientów w sieci; 
 • skonsultować wybór z osobą, która wie, jak zrobić stronę internetową.

Jak zacząć robić stronę internetową? – checklista

 • Wymyśl nazwę domeny (adres strony) i sprawdź, czy jest ona dostępna. 
 • Zastanów się, jakie informacje będą kluczowe dla twoich klientów, by później umieścić je na stronie internetowej. 
 • Przygotuj materiały graficzne, które mają znajdować się w witrynie internetowej. 
 • Sprawdź opłaty za zakup oraz za dalsze utrzymanie domeny i serwera u dostawców. 
 • Zastanów się, czy strona ma bazować na gotowym silniku (np. Wordpress), czy ma się składać z czystego kodu. 
 • Przygotuj analizę swojej grupy docelowej i klientów (wiek, płeć, zainteresowania) i staraj się dostosować wygląd strony do swoich odbiorców. 
 • Zapoznaj się z aktualnymi trendami aby utworzona strona nie była przestarzała. 
 • Weź pod uwagę pozycjonowanie stron Chojnice, które poprawi widoczność twojej strony w wynikach wyszukiwarek internetowych. 
 • Jeżeli nie posiadasz potrzebnych umiejętności – zleć wykonanie witryny podmiotowi, który zwyczajnie wie, jak stworzyć stronę internetową na miarę XXI wieku

Jeżeli cenisz sobie własny czas oraz nerwy wówczas powinieneś postawić na współpracę z profesjonalną agencją. Możesz być bowiem liczyć na profesjonalne podejście i terminową realizację zlecenia. Jeśli jednak skłaniasz się ku freelancerowi – bazuj na poleceniu zaufanej osoby, która skorzystała już z jego usług.  

Umów się na bezpłatną konsultację!

Nie wiesz, które usługi Gregor Media będą najlepsze w przypadku Twojego biznesu? Zastanawiasz się, jaka reklama mogłaby wypromować Twoją markę, by przynieść jak największy zwrot z inwestycji? Myślisz o nowej stronie internetowej, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak dotrzeć do potencjalnych klientów? Umów się na bezpłatną konsultację, podczas której porozmawiamy o Twoich potrzebach, budżecie i pomysłach – zaproponujemy Ci najbardziej optymalne rozwiązanie!


Wyślij zapytanie
o współpracę


Wyślij zapytanie do nas

Zapisz się na
konsultację online


Zapisz się już teraz

Projekt współfinansowany ze środków EFRR. Numer umowy o powierzenie gruntu: UDG-SPE.04.2023/098