BLOG

Influencer marketing – co to takiego i gdzie szukać influencerów?

Czym jest influencer marketing?

Influencer marketing to forma digital marketingu, której działanie opiera się na promowaniu marki, produktów lub usług przy współpracy z influencerami. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa "influence" co oznacza wpływać.

Zalety influencer marketingu: jak to działa?

Skuteczność kampanii z wykorzystaniem tego typu reklamy i główne zalety influencer marketingu wynikają wpływu, jaki twórca wywiera na swoich odbiorców. Pozytywne aspekty influencer marketingu to nie tylko modelowanie decyzji zakupowych konsumentów, ale i zwiększone zasięgi oraz wzrost rozpoznawalności marki.

Jak i kiedy narodził się influencer marketing?

Influencer marketing pozwala modelować zachowania odbiorców z wykorzystaniem kanałów social media. Odpowiedź na pytanie, czym jest influencer marketing, zmieniała się jednak na przestrzeni lat.

Influencer marketing dawniej opierał się na bezpośrednim kontakcie. Sama koncepcja promowania produktu twarzą znanej osoby sięga już XVII wieku. W połowie XX wieku pojawił się termin "lidera opinii", stworzony przez badaczy Lazarsfelda i Katza. W swoich badaniach wykazali oni, że istnieją osoby, które posiadają duży wpływ na poglądy i decyzje innych. Tacy liderzy opinii doskonale sprawdzają się przy wzmacnianiu przekazów medialnych takich jak brand promotion, które docierają do grupy docelowej (ang. target audience).

Wraz z pojawieniem się platform takich jak: YouTube, Facebook czy Instagram narodził się influencer marketing w obecnie pojmowanym znaczeniu. Kariera osób zarabiających na tego typu działaniach marketingowych zdecydowanie nabrała rozpędu, a odpowiednio dobrana strategia influencer marketingu zyskała na wartości. Aktualnie za pośrednictwem tej formy digital marketingu ludzie zarabiają niemałe pieniądze, a coraz więcej młodych ludzi w przyszłości chce czerpać zyski z reklamy w sieci.

Agencja influencer marketingu - jaka jest przyszłość influencer marketingu?

Jako odpowiedź na zapotrzebowanie zmieniającego się rynku, dała znać o sobie potrzeba stworzenia platformy marketingu influencerów takich jak na przykład Influencer Marketing Hub. Za jej pośrednictwem przedsiębiorcy zainteresowani współpracą reklamową mogą sprawdzić skuteczność kampanii. Tego typu miejsc w przestrzeni Internetu rodzi się coraz więcej. Obecnie możemy wybierać między różnego typu agencjami. Każda z nich oferuje współpracę z dziesiątkami, setkami, czy nawet tysiącami osób. Z pewnością można pokusić się o stwierdzenie, że przyszłość influencer marketingu maluje się w jasnych barwach a influencerzy to wciąż rosnąca grupa zawodowa.

Digital marketing: influencer marketing na YouTube, Instagramie czy Facebooku

Coraz częstsze kreowanie trendów przez znane osoby i celebrytów rozszerzyło pojęcie digital marketingu. Współcześnie działania reklamowe w sieci to nie tylko pozycjonowanie czy Google Ads, ale i rozmaite kampanie influencer, takie jak:

Co robi influencer dla swojej marki - formy współpracy

Nawiązując współpracę z marką, influencerzy najczęściej oferują następujące formy promocji:

 • posty sponsorowane,
 • oznaczanie i wzmiankowanie produktu lub usługi w relacjach,
 • unboxing,
 • testowanie produktu i przedstawienie jego recenzji,
 • ogłaszanie konkursów i rozdawanie kodów rabatowych do sklepu internetowego.

Całość kampanii opracowują sami influencerzy we współpracy z przedstawicielem marki. Jeżeli nie posiadamy wiedzy w zakresie reklamy w sieci, pomocna może okazać się agencja influencer marketingu bądź platforma influencer.

Jak zarabia się na marketingu w social mediach?

Zasadniczo, jeżeli decydujemy się na współpracę z zewnętrzną firmą, wynagrodzenie marketingowca zależne agencji marketingu influencerów. Jeżeli platforma influencer to nie rozwiązanie dla nas, w grę wchodzi również bezpośrednia współpraca. W takim wypadku, liderzy opinii posiadają dwa źródła zarobku:

 • pierwsza część wynagrodzenia pochodzi bezpośrednio z kanału społecznościowego. Jego wielkość jest zależna od ilości osób obserwujących profil,
 • prowizja jaką otrzymuje się w ramach współpracy za przeprowadzone kampanie w mediach społecznościowych. Może stanowić formę barteru - reklama za darmowy produkt lub usługę.


Statystyki w influencer marketingu: co wpływa na skuteczność kampanii?

Dzięki wykorzystaniu specjalnych programów influencer marketingu jesteśmy w stanie sprawdzić efektywność naszych działań reklamowych. Jakie są techniki zarządzania kampaniami influencerów i co wpływa na ich skuteczność?

Figura influencera

Influencer to w świecie mediów społecznościowych i blogosfery osoba, która dzięki pozytywnej relacji z osobami obserwującymi ją za pośrednictwem mediów społecznościowych bierze czynny udział w kampanii marketingowej. Do tego celu używa kanałów takich jak: Instagram, Facebook, YouTube, TikTok, Snapchat czy Twitter. Komunikacja z fanami może odbywać się również za pośrednictwem takich aplikacji jak Messenger, WhatsApp lub za pomocą skrzynki elektronicznej. Conent tworzony przez osoby wykorzystujące influencer marketing to przede wszystkim: wideo, tekst, audio lub grafika.

W dzisiejszych czasach liderem opinii może zostać właściwie każdy. Wystarczy posiadać smartfon lub inne urządzenie umożliwiające tworzenie i publikację treści w social mediach. Największą skuteczność kampanii influencer marketingowych notuje się wśród osób rozpoznawalnych lub cieszących się szacunkiem i aprobatą społeczną, takich jak: celebryci, politycy, sportowcy oraz inne osoby publiczne.

Mikroinfluencer czy światowa gwiazda? Metody wyboru i zarządzania influencerami

Influencer marketing pozwala nam na dotarcie do określonej przez nas grupy odbiorców. Aby jednak osiągnąć korzyści płynące z marketingu influencerów, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór persony reklamującej nasz brand.

Dokonując wyboru osoby, która ma za zadanie zwiększyć naszą rozpoznawalność możemy skorzystać z ogólnodostępnych stron zwanych platformą kampanii influencer. Za ich pośrednictwem których przystępujemy do wyszukiwania influencerów. Tego typu serwisy współpracują z wieloma postaciami ze świata social mediów. Z użyciem influencer marketing platform mamy możliwość podejrzenia profilu potencjalnego kandydata i dotychczasowych działań, jakie podejmował jako influencer dla swojej marki.


Skuteczny influencer marketing - od czego zacząć?

Jak osiągnąć pozytywne aspekty influencer marketingu i zyskać wiarygodność?

Niezależnie od tego, czy korzystamy z pomocy agencji marketingu influencerów czy dokonujemy wyboru samodzielnie, przed nawiązaniem influencer collaboration warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 1. Jaki jest cel naszej kampanii digital marketingu?
 2. Czy image osoby, którą planujemy zatrudnić jest spójny wizerunkiem naszej marki?
 3. Jakie zasięgi osiąga proponowany inluencer? Czy posiada rzeczywistych odbiorców? Czy są oni w grupie docelowej, do której chcesz dotrzeć ze swoim produktem? Jakie strategie marketingowe (ang. marketing strategy) stosuje?
 4. Czy treści publikowane są regularnie, a oferowany content jest wysokiej jakości? Odpowiednich ambasadorów marki cechuje stała aktywność. Czy nasz kandydat pozostaje w kontakcie ze swoimi odbiorcami?
 5. Obecność na rynku influencer marketingu: czy kandydat podejmuje się skrajnie różnych, mnogich współprac? Czy nie reklamował wcześniej czegoś, co stoi w opozycji do naszego produktu?

Z pomocą dobrze przeprowadzonego reasearchu oraz dostępnych na rynku narzędzi i programów influencer marketingu lub influencer marketing hub możemy sprawdzić rzetelność influencera przed podjęciem współpracy.

Czy lider opnii powinien mieć jak największą ilość obserwujących, aby jego kampanie były skuteczne? Strategia influencer marketingowa a różnice w liczbie followersów.

Digital marketing a szczególnie ten z użyciem mediów społecznościowych rządzi się swoimi prawami. Niekoniecznie to, co wydaje się logiczne na pierwszy rzut oka, jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego biznesu. W trakcie kampanii marketingowej influencer powinien nie tylko skupiać na swoi profilu rzeszę fanów, ale również oferować im wysokiej jakości, dopasowane do ich preferencji treści. Sama popularność niewiele nam mówi o potencjalnej skuteczności działań, jakie podejmuje influencer dla swojej marki.

Dokonując kwalifikacji na podstawie ilości osób obserwujących profil, możemy dokonać następującego podziału:

 • Makro-Influencerzy - od kikudziesięciu do kilkuset tysięcy fanów. Pozytywne aspekty influencer marketingu w przypadku współpracy z takimi personami będą szczególnie widoczne w przypadku kampanii, w których kładziemy nacisk na rozpoznawalność i widoczność marki w sieci. Tworzony content i strategia influencer marketingu są opracowywane z dużą starannością.
 • Mikro-Influencerzy - osoby posiadające mniejszą ilość obserwatorów. Skuteczność kampanii influencer opiera się na autentyczności i wiarygodności, co przekłada się na zaangażowanie fanów i precyzyjne dotarcie do grupy docelowej. Podczas wyszukiwania influencerów, których zadaniem ma być zwiększenie sprzedaży produktu lub usługi, warto zwrócić uwagę na tę grupę.

Influencerzy, którzy korzystają z Twoich produktów to najlepsi kandydaci do podjęcia współpracy. Ich naturalne, nienarzucone wybory, dodadzą promowanym treściom autentyczności, a Twoja marka zyska na wiarygodności. Warto zaproponować im pracę w ramach barteru, z czego z pewnością chętnie skorzystają. Odpowiedni sposób zarządzania kampaniami influencerów może przełożyć się na realne zyski dla Twojego biznesu. Idealny dla Twojej kampanii marketingowej influencer nie musi posiadać miliona followersów. Ważne, żeby był zaangażowany w swoją pracę, uczciwy i responsywny.

Gdzie znaleźć influencera do mojej kampanii? Czy agencje influencer marketingowe typu Influencer Marketing Hub to rozsądny wybór?

Obserwując rozmaite kanały oferujące marketing w social mediach, natkniemy się na mnogość person reklamujących rozmaite produkty lub usługi. Czasem inspiracja na udany brand promotion pochodzi z życia codziennego bez konieczności poszukiwania ofert na rynku influencer marketingu.

Jeżeli nie mamy pomysłu na to, kogo wybrać, aby czerpać korzyści z influencer marketingu, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W sieci znajdziemy agencje influencer marketingowe, które specjalizują się w monitorowaniu kampanii influencer marketingowych i oferują współpracę w osobami posiadającymi konta z rozmaitą ilością followersów. Za pośrednictwem tego typu serwisu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią osobę, która zrealizuje naszej strategię influencer marketingową.

Jakie są korzyści influencer marketingu? Kto i dlaczego wykorzystuje influencer marketing?

Nieistotne czy korzystasz z influencer marketing platform czy też samodzielnie dokonałeś wyboru osoby promującej Twoją markę, taka forma reklamy przekłada się na szereg zysków dla Twojego biznesu. Podejmując współpracę z influencerami:

 1. Oszczędzasz czas i pieniądze potrzebne na budowanie kosztownych i czasochłonnych kampanii reklamowych. Influencerzy obeznani w branży mają sporą wiedzę na tematy związane z ich działalnością. Nie musisz zastanawiać się co to marketing strategy, digital marketing, brand promotion czy target audience. Dobór odpowiednich ambasadorów marki zdejmuje z Ciebie część obowiązków.
 2. Możesz relatywnie niewielkim kosztem (w porównaniu do kampanii w innych mediach takich jak telewizja, radio czy prasa) zwiększyć rozpoznawalność swojej firmy. Ta forma digital marketingu może byś z powodzeniem stosowana niezależnie od wielkości biznesu i dla sporej części grup docelowych.
 3. Dodatkowo influencerzy skuteczniej docierają do potencjalnego odbiorcy. Pozostają dostępni dla osób z zainstalowanymi wtyczkami typu AdBlock czy tych z banner blidness. Monitorowanie kampanii influencer i generowanych przez nie zysków sprawia, że z ich usług korzystają zarówno mikroprzedsiębiocy, jak i wielkie sieci handlowe i domy mody, ale i koncerny farmaceutyczne. Wśród nich znajdziemy takich gigantów jak: Levis, Lidl, Pfizer czy BMW.


Statystyki w influencer marketing - dlaczego to ważne? Czy można sprawdzić, jak działa influencer dla swojej marki?

Tak jak w przypadku innych rodzajów reklamy, również digital marketing wykorzystuje dane statystyczne. Dzięki nim jesteśmy w stanie ocenić efekt kampanii, a nasz marketing w social mediach generuje zyski w postaci wzrostu sprzedaży i rozpoznawalności marki. Na jakie liczby warto zwrócić uwagę przed w trakcie lub po zakończeniu współpracy, aby nasze metody zarządzania influencerami i prowadzonej przez nich reklamy były dla nas najbardziej lukratywne?

Potencjalne problemy i błędy: na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy?

 1. Liczba obserwujących i ich krzywa wzrostu polubień.
  O tym, dlaczego to ważne i jaki może mieć wpływ na odbiór działań marketingu influencerów, pisaliśmy już wcześniej. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem współpracy warto sprawdzić jaka to liczba i czy jej wartość porywa się z celami kampanii, którą planujemy przeprowadzić. Czy folowersi to prawdziwe osoby, a nie kupione fake'owe konta? Jeżeli mamy wątpliwości, warto poprosić o wyjaśnienia.
 2. Engagment rate.
  Czyli inaczej współczynnik zaangażowania. Nierzadko dużo bardziej istotny niż sama liczba obserwujących, mówi nam o tym, czy ta forma digital marketingu prowadzona jest skutecznie, a zatem z zaangażowaniem odbiorców.
 3. Demografia obserwujących.
  Dzięki temu wskaźnikowi możemy dowiedzieć się, do kogo dociera nasza reklama, co pomoże w ustaleniu, czy na pewno trafimy z naszym materiałem do grupy docelowej. Źródłem takiej wiedzy może być platforma kampanii influencer. Możemy również poprosić naszą gwiazdę Internetu o przesłanie zrzutów ekranu bądź udostępnienie tych danych w wygodnej dla nas formie.
 4. Historia współprac i wyniki poprzednich kampanii.
  O tym, że warto wiedzieć, jakiego rodzaju influencer collaboration zostały podejmowane wcześniej przez naszego kandydata pisaliśmy już wyżej. Istotne jest, aby zapoznać się (na tyle, w jakim stopniu jest to możliwe) z podsumowaniem skuteczności przeprowadzonych kampanii. Dzięki temu możemy uczyć się na błędach konkurencji i uniknąć ich w przyszłości.

Klucz do skutecznego influencer marketingu

Efektywność przeprowadzonych działań reklamowych to nie tylko rozsądny i poprzedzony wyczerpującym wywiadem wybór osoby, która będzie promowała nasze produkty. To, co bardzo ważne w przeprowadzeniu kampanii to zbieranie informacji zwrotnych dotyczących naszych działań. Po zakończeniu współpracy warto poprosić twórcę o udostępnienie danych dotyczących naszej reklamy.

Klucz do skutecznego influencer marketingu to monitorowanie kampanii influencer w trakcie i po jej przeprowadzeniu i wprowadzanie koniecznych zmian. Platforma marketingu influencerów wraz z dostępnymi za jej pośrednictwem narzędziami pozwoli nam kontrolować efekty pracy. Warto pozostawać w kontakcie z ambasadorem marki, ponieważ nierzadko najcenniejszym źródłem informacji są dla nas sami influencerzy.

Umów się na bezpłatną konsultację!

Nie wiesz, które usługi Gregor Media będą najlepsze w przypadku Twojego biznesu? Zastanawiasz się, jaka reklama mogłaby wypromować Twoją markę, by przynieść jak największy zwrot z inwestycji? Myślisz o nowej stronie internetowej, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak dotrzeć do potencjalnych klientów? Umów się na bezpłatną konsultację, podczas której porozmawiamy o Twoich potrzebach, budżecie i pomysłach – zaproponujemy Ci najbardziej optymalne rozwiązanie!


Wyślij zapytanie
o współpracę


Wyślij zapytanie do nas

Zapisz się na
konsultację online


Zapisz się już teraz

Projekt współfinansowany ze środków EFRR. Numer umowy o powierzenie gruntu: UDG-SPE.04.2023/098