BLOG

ABC stron internetowych. Co musisz zrobić, aby Twój serwis był skuteczny?


Wreszcie nadszedł ten czas! Dojrzałeś do decyzji o postawieniu nowego lub aktualizacji i zmianie Twojego obecnego serwisu www. O jakie elementy musisz zadbać, aby strona funkcjonowała tak, jak chcesz i spełniała cele, dla których ją zbudowałeś? Koniecznie sprawdź ten artykuł. Znajdziesz w nim kilka praktycznych porad, które poprowadzą Cię krok po kroku – prosto do posiadania strony Twojej idealnej strony www !

Przygotuj całą zawartość Twojej strony internetowej

Zastanów się, jakie informacje i w jakim stylu chcesz przekazać użytkownikom, którzy postanowią odwiedzić Twój serwis www. W zależności od tego, czy tworzysz portal informacyjny, sklep internetowy, blog, wizytówkę Twojej firmy lub landing page pod kampanię reklamową – zadbaj o to, aby treść na nim się znajdująca, w 100% spełniała swoją rolę.

Jasne, każdy z wymienionych rodzajów stron będzie wiązał się z innym stylem, jak i odmiennym przekazem. Jednak są pewne zasady, które obowiązują bez względu na rodzaj budowanej strony www. Mianowicie: 

  • Pisz do człowieka – B2C, B2B, a może H2H? Pamiętaj, że Twoim odbiorcą na końcu jest zawsze człowiek. Przekazuj mu informacje prosty i czytelny sposób. Dokładnie tak, jakbyś z nim rozmawiał.
  • Dbaj o poprawność językową – oczywiście, nie musisz być drugim Miodkiem, jednak serwis pełen błędów ortograficznych, stylistycznych, a nawet literówek z pewnością nie poprawi Twoich wyników. 
  • Optymalizuj pod SEO – ruch na Twojej stronie nie weźmie się znikąd, a jak się pewnie domyślasz – wyszukiwarka Google stanowi całkiem niezłe źródło potencjalnych klientów.

Zaplanuj przemyślaną strukturę informacji

Stronę www tworzysz przede wszystkim dla jej przyszłych użytkowników. W związku z tym zadbaj o to, aby była ona maksymalnie czytelna i nie sprawiała żadnych problemów podczas poruszania się po niej.Projektując sklep internetowy, postaw przede wszystkim na logiczny podział kategorii produktowych, a jeśli jest ich naprawdę dużo – także podkategorii.

Jak to może wyglądać?

Załóżmy, że sprzedajesz różne rodzaje obuwia. Zatem, naturalnym podziałem kategorii w Twoim e-sklepie powinien być ten na obuwie damskie, męskie oraz dziecięce. Jednak przyznasz, że to wciąż za mało, aby użytkownik czuł się komfortowo. Kolejną podkategorią może być zatem podział na obuwie eleganckie, sportowe, a nawet klapki. To nadal nie wszystko? Z powodzeniem możesz zastosować podział na pory roku (obuwie zimowe, letnie, wiosenne i jesienne), a nawet wyodrębnić podkategorie konkretnych producentów. Zapamiętaj, że rolą kategorii w sklepie internetowym (i nie tylko) jest ułatwianie nawigowania, a tym samym znacznie szybsze i przyjemniejsze znajdowanie przez użytkowników tego, czego akurat szukają.

Już wiesz, o co chodzi ?

W przypadku bloga (dajmy na to – podróżniczego), możesz zastosować podział na kategorie związane z poszczególnymi krajami. Z kolei, w przypadku tradycyjnej firmowej strony www (tzw. wizytówki) – warto trzymać się klasycznego układu menu podzielonego na ofertę, informacje o firmie, kontakt + ewentualne referencje czy portfolio.

Miej na uwadze potrzeby wszystkich użytkowników – tych stacjonarnych, jak i mobilnych

W dobie powszechnego dostępu do smartfonów – nie wypada zapominać ich użytkownikach. Dlatego, miej pewność, że Twoja strona równie dobrze funkcjonuje na dużych ekranach urządzeń stacjonarnych (komputerów i laptopów), jak i mobilnych (smartfonów i tabletów).W dzisiejszych czasach, bez tego ani rusz !

Zadbaj o szybkie i płynne działanie

Kolejnym krokiem poprawiającym odczucia Twoich odbiorców, jak i postrzeganie serwisu przez Google jest optymalizacja prędkości ładowania. Nikt (zarówno “żywi” użytkownicy, jak i algorytmu wyszukiwarek) nie lubi, gdy strona ładuje się wolno, a korzystanie z niej powoduje wręcz frustrację.

Obszary, na których musisz się skupić to:

Czystość kodu – ładowanie strony internetowej odbywa się na prostej zasadzie. Przeglądarka internetowa (np. Chrome czy Mozilla) komunikuje się z Twoim serwerem za pomocą sieci. Ten z kolei przesyła jej kod, w którym napisana jest Twoja strona. Przeglądarka interpretuje ten kod, aby po chwili wyświetlić Ci właściwy wygląd strony.

Jak pewnie już się domyślasz, im bardziej skomplikowany kod – tym przeglądarka potrzebuje więcej czasu na jego analizę. Dlatego upewnij się, że Twój serwis wykorzystuje tylko tyle kodu, ile jest mu faktycznie potrzebne.

Optymalizacja grafik – dopilnuj tego, aby grafiki serwowane Twoim odbiorcom były maksymalnie lekkie. To znacznie przyśpieszy ładowanie Twojej strony www. W tym obszarze z pomocą przyjdzie Ci narzędzie https://tinypng.com/, dzięki któremu “odchudzisz” swoje grafik, jednocześnie nie tracąc nic na ich jakości. 

Dobry hosting – jeżeli pomimo zadbania o 2 powyższe aspekty, strona nie funkcjonuje tak jak powinna – wina może leżeć po stronie serwera. Rozważ wtedy ulepszenie jego parametrów lub po prostu zmianę dostawcy.

Odpowiedź na pytanie, jak szybko działa Twój serwis, znajdziesz za pomocą tego narzędzia: https://gtmetrix.com/. Po wpisaniu adresu Twojej strony www, w kilka chwil dostaniesz kompleksowy raport ukazujący, co jest ok, a co ewidentnie wymaga poprawy.

A design, co z nim?
Musisz wiedzieć, że trendy panujące w Internecie zmieniają się bardzo szybko. Strony, które 2-3 lat temu były nowoczesne, dzisiaj nie wyglądają już tak interesująco. Serwisy tworzone 5-8 lat temu wymagają aktualizacji, natomiast te, których początki sięgają ponad 10 lat wstecz – w oczach internautów często prezentują się, jako prawdziwe muzea.

Postaw na minimalizm Twojej strony internetowej

Prostota starzeje się znacznie wolniej, przez co nawet nieco starsze serwisy, zaprojektowane w minimalistycznym stylu potrafią jakoś się “wybronić”. W związku z tym, jeśli chcesz uniknąć regularnego wydawania pieniędzy (średnio co 2-3 lata) – musisz trzymać się tych 3 zasad web designu:

  • Wybierz czcionkę, która przetrwa lata – nie ulegaj chwilowym modom czy impulsom. Dobry font pozwala pozytywnie odmienić oblicze całej strony, zły z kolei – zepsuć nawet najlepszą pracę web designera. 
  • Ogranicz ilość kolorów do minimum – Twoja strona www to nie choinka, a każdy dodatkowy kolor – czy to stosowany w tle, w ikonie, przycisku itp., wprowadzi do niej tylko większy chaos.
  • Nie przesadzaj z ozdobnikami strony – jeden slider nie zrobi jej krzywdy, jeśli jednak myślisz o dodaniu dziesiątek animacji, filmów i zdjęć – zapomnij! Prościej zawsze znaczy lepiej, zawsze !

A jeśli to wszystko wydaje Ci się zbyt trudne – pamiętaj, że w Twoim zasięgu są specjaliści, którzy chętnie wykonają dla Ciebie ładny, skuteczny i ponadczasowy serwis internetowy. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać darmową wycenę i zamówić wykonanie strony internetowej, która przyniesie Ci klientów, i z której będziesz naprawdę dumny!

Umów się na bezpłatną konsultację!

Nie wiesz, które usługi Gregor Media będą najlepsze w przypadku Twojego biznesu? Zastanawiasz się, jaka reklama mogłaby wypromować Twoją markę, by przynieść jak największy zwrot z inwestycji? Myślisz o nowej stronie internetowej, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak dotrzeć do potencjalnych klientów? Umów się na bezpłatną konsultację, podczas której porozmawiamy o Twoich potrzebach, budżecie i pomysłach – zaproponujemy Ci najbardziej optymalne rozwiązanie!


Wyślij zapytanie
o współpracę


Wyślij zapytanie do nas

Zapisz się na
konsultację online


Zapisz się już teraz

Projekt współfinansowany ze środków EFRR. Numer umowy o powierzenie gruntu: UDG-SPE.04.2023/098