BLOG

Jak wymyślić chwytliwe hasła reklamowe? – przykłady śmiesznych i skutecznych sloganów

Odkryj, jak wymyślić chwytliwe hasła reklamowe, które przyciągną uwagę Twojej publiczności. Zobacz, jak inni zastosowali śmieszne i skuteczne slogany reklamowe, które pomogły wyróżnić się na rynku. Zainspiruj się i baw się dobrze, wymyślając kreatywny slogan reklamowy, który stanie się mottem przewodnim dla Twojej marki!

Chwytliwy slogan

Tworząc nową markę, musisz wykreować nie tylko świetną nazwę, ale również chwytliwy slogan. Idealne hasło reklamowe zapadnie w pamięć Twoim odbiorcom i będzie cechowała je ponadczasowość - równocześnie opowie nieco o filozofii, którą się kierujesz oraz stanie się obietnicą, której spełnienie oferujesz.

Oprócz tego co jakiś czas warto stworzyć dobry slogan lub śmieszne hasła reklamowe do kampanii promocyjnych. Ich unikalność przyciągnie uwagę odbiorców i zatrzyma ją na dłużej. Być może również stanie się viralem - dobre hasło zapada w pamięć nawet na pokolenia! Nie wierzysz? Zobacz przykłady haseł reklamowych, które weszły do codziennego słownika.

Slogan reklamowy – definicja

Czym w ogóle jest dobry slogan reklamowy? Według Słownika Języka Polskiego definicja sloganu reklamowego to: "łatwe do zapamiętania hasło propagujące, stosowane głównie w reklamie i polityce". A jakie są cechy dobrego sloganu?

1. Elementy skutecznego sloganu to przede wszystkim słowa, które nie mówią wprost o konkretnej usłudze, ale tworzą skojarzenia. Ciekawe hasła reklamowe opierają się na metaforze, żarcie, nawiązaniu do powszechnie znanej sytuacji. Kreatywny slogan reklamowy pobudza wyobraźnię, zaskakuje umysł i zmusza do myślenia.

2. Cel hasła reklamowego musi być jasno określony już na początku. Czy w danym przypadku skuteczne slogany reklamowe to te, które będą sprzedawać, czy te, które będą zwiększać widoczność? A może ma to być slogan reklamowy zachęcający do kontaktu lub zapoznania się z ofertą firmy? Unikalność zdania może też powodować, że marka zostanie po prostu zapamiętana - ponadczasowe hasła reklamowe od razu przywołują przed oczami logo marki, a czasem wzbudzają potrzebę zjedzenia czy kupienia czegoś konkretnego.

3. Istotna jest grupa docelowa, język, którym się posługuje, ale też klimat, jaki tworzy wokół siebie marka. Emocjonalny slogan reklamowy będzie dobry w przypadku produktów dla dzieci, z kolei slogany reklamowe budujące napięcie mogą przydać się w kampaniach społecznych. Rymowany slogan reklamowy najczęściej jest również żartem i sprawdzi się w przypadku promowania produktów związanych z zabawą czy przyjemnością. To bardzo ważne, bo wiąże się z ogólnym odbiorem chwytliwego zdania.

4. Rymowane hasła reklamowe są ciekawe, ale to nie zawsze będzie strzał w dziesiątkę. Słynne slogany marek bywają grą słów, zabawą z ich wieloznacznością - ważne jest więc, aby kombinować z nieszablonowymi połączeniami wyrazów.

5. Dobry slogan reklamowy to taki, który nikogo nie obraża. Owszem, może łamać tabu kulturowe, ale nie powinien dyskryminować, ani ośmieszać. Istnieją ciekawe hasła reklamowe, które nawiązują np. do konkurencji albo żartobliwie do czyichś poglądów, ale muszą być po prostu na akceptowalnym przez strony poziomie.

Copywriting hasła reklamowego nie jest wcale taki prosty. Warto poznać przykłady śmiesznych sloganów reklamowych - a potem koniecznie przyda się burza mózgów, w dzisiejszych czasach możliwa... solo!

Przykłady śmiesznych haseł reklamowych

Jak tworzyć slogany reklamowe, które zapadają w pamięć? Inspirować się najlepszymi! Popularne slogany reklamowe największych marek na pewno wywołają uśmiech na Twojej twarzy - tak, jak milionów innych osób na całym świecie!

"Dłuższe życie każdej pralki to Calgon" - na pewno nie przeczytasz tego bez zaśpiewania!

"Żeby konar nie przestawał płonąć…" - to zdanie zawiera elementy skutecznego sloganu, chociaż łamie kulturowe tabu. Bez wulgaryzmów i mówienia wprost, każdy wie, co autor miał na myśli.

"Żona bez Ż to tylko ona" - to cała seria: skuteczne slogany reklamowe pewnej marki opierają się na grze słów z literką "Ż", będącą równocześnie nazwą produktu. Na pewno wiesz, o jaki chodzi!

"A świstak siedzi i zawija je w te sreberka" - to zaskakujący slogan reklamowy wyróżniający się na tle innych polskich reklam, przeniknął bowiem do naszej mowy potocznej. Hasło stało się symbolem zmyślonej historii i często tak podsumowujemy opowiadane przez kogoś bajki.

"Nie dla idiotów" - copywriter, który dostał zadanie stworzenia sloganu reklamowego dla marki, która właśnie przyszła Ci namyśl nie wiedział, że to kontrowersyjne zdanie również wejdzie do naszego codziennego języka!

"Rano kawka, wieczorem żubr" - hasło reklamowe wpływa natychmiast na nasze skojarzenia, mimo że opatrzone jest wyłącznie zdjęciami... zwierząt.

"Już w porządku mój żołądku" - rymowany slogan reklamowy może być po prostu przyjemny w odbiorze. Kto z nas nie mówi czasem, że zjadłby "lody, lody dla ochłody"?

Oto doskonały przykład przemyślanego i skutecznego hasła reklamowego:

Słynne hasła reklamowe

Wpływ sloganów reklamowych na nasze skojarzenia jest niezaprzeczalny. Poniżej znajdziesz kilka takich, które z łatwością przypiszesz do konkretnej marki, chociaż pozornie nie wyróżniają się niczym szczególnym. Zobacz propozycje reklamowych haseł od największych:

1. Ty tu urządzisz.

2. Więcej na radość z życia.

3. Doda Ci skrzydeł.

4. Just do it.

5. I'm lovin' it.

6. Ponieważ jesteś tego warta.

7. Może to jej urok, może to…

8. Codziennie niskie ceny.

Niczym nie wyróżniające się zdania? Można napisać hasło reklamowe tak, że na początku faktycznie nie będzie nikomu do niczego pasowało. Jednak powyższe przykłady sloganów reklamowych pokazują, że powtarzając je wystarczającą liczbę razy, możesz sprawić, że będą natychmiast kojarzyły się z Twoją firmą.

Czy chciałbyś zobaczyć, jak takie hasła reklamowe sprawdzają się w praktyce? Spójrz na ten przykład:

Hasła reklamowe dla Twojej marki

Jak stworzyć dobry slogan? Znając przykłady haseł reklamowych innych marek, zabierz się do pracy nad swoim! Najpierw na kartce wypisz wszystkie słowa, które kojarzą się z Twoją firmą i usługami - także te negatywne. Poniżej przykład:

Prowadzisz gabinet stomatologiczny "Dental care". Słowa kojarzące się z Twoją ofertą to: uśmiech, ból, lęk, zdrowie, obawy, radość, czystość, higiena, lekarz, leczenie, pasta do zębów, plomba.... i tak dalej.

Teraz, aby napisać hasło reklamowe, staraj się połączyć te słowa, również w nieszablonowy, czasem kiczowaty, zabawny, rymowany lub bardzo poważny sposób. Przykłady sloganów reklamowych z powyższych skojarzeń to np.: "Uśmiechnij się zdrowo!", "Uśmiechnij się do zdrowia", "Uśmiech, o który nie musisz się już bać", "Wylecz się z lęku o zdrowy uśmiech". Te propozycje reklamowych haseł budzą skojarzenia z czymś, co jest powszechnie znane i na pewno zostanie zrozumiane natychmiast przez potencjalnych klientów kliniki dentystycznej.

Ostatnim etapem, który pomoże Ci osiągnąć wymierne korzyści sloganu reklamowego, będzie przedstawienie haseł 5 osobom, które spełniają cechy Twojego klienta docelowego - są np. w podobnym wieku, mają zbliżone zainteresowania czy potrzeby. Pokaż im te hasła reklamowe na kartkach i zapytaj, z czym im się kojarzą. Drugą opcją jest zapytanie o zdanie Twoich odbiorców, np. w mediach społecznościowych. Zapytaj ich, co im się bardziej podoba i rozważ uwagi, którymi się podzielą.

Stworzenie sloganu reklamowego samodzielnie

Jak tworzyć ciekawe hasła reklamowe, nie mając przy sobie osób, z którymi można zrobić burzę mózgów? Wykorzystaj sztuczną inteligencję! Wejdź w Chat GPT i napisz prompt, który uczyni z niej najlepszego copywritera na świecie. Następnie opowiedz trochę o swojej firmie, a także kliencie docelowym czy ofercie. Na koniec poproś go o wymyślenie sloganu reklamowego.

Być może podesłane propozycje będą tak genialne, że od razu użyjesz ich w kampaniach reklamowych. A jeśli nie? Potraktuj je jako inspirację do dalszej pracy - kto wie, może to stworzone przez Ciebie zdanie będzie kiedyś powtarzane przez tysiące osób każdego dnia?

Umów się na bezpłatną konsultację!

Nie wiesz, które usługi Gregor Media będą najlepsze w przypadku Twojego biznesu? Zastanawiasz się, jaka reklama mogłaby wypromować Twoją markę, by przynieść jak największy zwrot z inwestycji? Myślisz o nowej stronie internetowej, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak dotrzeć do potencjalnych klientów? Umów się na bezpłatną konsultację, podczas której porozmawiamy o Twoich potrzebach, budżecie i pomysłach – zaproponujemy Ci najbardziej optymalne rozwiązanie!


Wyślij zapytanie
o współpracę


Wyślij zapytanie do nas

Zapisz się na
konsultację online


Zapisz się już teraz

Projekt współfinansowany ze środków EFRR. Numer umowy o powierzenie grantu: UDG-SPE.04.2023/098